Jdi na obsah Jdi na menu
 


Gothic metal

16. 10. 2008

Gothic metal

Gothic metal, také nazýván goth metal, je styl, který vznikl kombinací heavy metalu a gothic rocku. Vznikl na počátku devadesátých let 20. století v Evropě, částečně i v USA. Protože gothic metal zasahuje svou šíří mnoho naprosto odlišných stylů, lze se setkat i s jiným zařazením, než jaké je uvedeno níže. Hodně využívá kláves a ženského zpěvu. pokud zpívá muž, je to většinou pouze deathmetalový chrapot. Naopak ženské hlasy jsou výrazně operní. Texty jsou většinou zasazeny do doby středověku, náboženské aj. satanistické jen výjimečně (skupiny Nightwish, Epica, Sirenia…).

Počátky (1983-1990)

Počáteční fáze gothic metalu se dá definovat jako gothic rock s metalovými texty. Ačkoli Glenn Danzigova skupina Samhain se v tomto směru také projevila, největší vliv na toto období se přisuzuje kapele Christian Death. Hluboký baryton Rozze Williamse a Valora Kanda, sestupné basové kytary a děsivé synthy udělaly na spoustu následujících kapel velký dojem. Celtic Frost - přestože považována mnohými za původní black metalovou skupinu - také sehrála roli pro svůj „gotický“ zvuk.

 Dále (1990-současnost)

V devadesátých letech dvacátého století si pár mladých kapel v severní Anglii vypůjčilo zvuk gothic metalu let osmdesátých a spojily jej s pomalým „pohřebním“ zpěvem Black Sabbath. Vzniklý styl, nazýván byl gothic doom nebo také gothic death, lze považovat za druhou fázi vývoje tohoto žánru. Skupiny, které se se řadí do tohoto žánru, jsou například Paradise Lost, My Dying Bride a Anathema.

Přestože Skandinávie byla známá spíše pro svůj black a death metal, právě mnohé z těchto skupin se přeorientovaly a začaly hrát více gothic - například Tiamat, Theatre of Tragedy a Lake of Tears. Paradise Lost, Anathema vyžívaly ve svých skladbách ženského hlasu, norští Theatre of Tragedy ale byly první gothic metalovou skupinou se ženou coby kapelnicí (Liv Kristine Espenaes Krull - později nahrazena další zpěvačkou, tentokrát se jmenovala Nell).

I newyorská skupina Type O Negative byla spojena s death metalem a trash metalem přes předchozí kapelu zpěváka/basisty Petera Steela, Carnivore. Charakteristické je pro ní ostré a drzé, avšak vtipné vystupování.

O něco méně tvrdá verze gothic metalu se rozvíjela uprostřed devadesátých let. Tyto skupiny se zaměřily na ženské hlasy, ne nutně operní, a výrazně omezily doom metalové prvky a temné mužské hlasy. Patří sem The Gathering (Nizozemí), Within Temptation (Nizozemí), Lacuna Coil (Itálie) a Lacrimosa (Německo). Některé skupiny také přidávaly elektronické prvky a klasický rock a výsledkem byla lehčí a snesitelnější forma žánru.

Scéna gothického metalu je v současné době velmi rozvinutá v severní Evropě, především ve Finsku.


 Pojmy a zařazení

Přestože styl není tolik kontroverzní jako ostatní metalové žánry, je důležité umět rozlišit ty skupiny, které mají jen gothic „image“, a ty, které opravdu hrají gothic metal.

Když se například začala rozšiřovat sláva skupiny Marilyn Manson, někteří novináři ji zařadili mezi „gothic rock“ a „gothic metal“, přestože lze v jejich hudbě nalézt jen velmi málo znaků těchto stylů. Rostoucí popularita industrial rocku v devadesátých letech letech může být označena za hlavní zdroj těchto omylů, protože někteří umělci se inspirovali „gotickým“ stylem oblékání podobně jako skutečné gothic metalové skupiny.

Ačkoliv gothic metal - stejně jako většina metalových žánrů - se těžko zařazuje, některé hlavní znaky jsou tyto:

    * texty se zaměřují na abstraktní předměty: víra a Bůh, nebe a peklo, romance, horor, deprese, ztráta blízkých, prázdnota a smrt (podobně jako emo hudba). Typicky jsou postavy umístěny do prostředí před 20. stoletím, většinou do středověku. Někdy jsou křesťanské, satanistické jsou pouze výjimečně.
    * zpěv: Mužské hlasy jsou buď hluboké tenory, nebo death-metalový chrapot. Ženské hlasy bývají vysoké a operní, ale někdy jsou zpívané v normální stálé tónině a jsou zkombinované s dozvukem efektů.
    * kytary a basy jsou hlavní. Někdy více, někdy méně používají distorsion, stejně jako doom metal. Dále používají bicí (někdy synthetizátory); tempo a zvuk jsou většinou závislé na výkonu zpěváka a konkrétní písni.

Gothic metal má mnoho společného se symphonic metalem. Symfonický metal vznikl koncem devadesátých let 20. století. Na rozdíl od gothic metalu, který je spíše agresivní (podle death metalu), je symphonic metal jednoduší, lehčí a převládají v něm motivy klasické hudby.


Seznam gothic metalových skupin

    * Aesma Daeva (USA)
    * After Forever (Nizozemsko)
    * Almora (Turecko)
    * AraPacis (Kanada)
    * Ashes You Leave (Chorvatsko)
    * Avrigus (Austrálie)
    * Beseech (Švédsko)
    * Charon (Finsko)
    * Delain (Nizozemsko)
    * Diluvium (Srbsko)
    * Dismal Euphony (Norsko)
    * Dreams of Sanity (Rakousko)
    * Darkwell (Rakousko)
    * Elegeion (Austrálie)
    * Elis (kapela) (Lichtenštejnsko)
    * End My Sorrow (Dánsko)
    * Entwine (Finsko)
    * Epica (Nizozemsko)
    * Evanescence (USA)
    * For My Pain (Finsko)
    * Haggard (Německo)
    * In Grey (Švédsko)
    * Killing Miranda (Velká Británie)
    * Lacrimas Profundere (Německo)
    * Lacrimosa (Německo)
    * Lacuna Coil (Itálie)
    * Lake of Tears (Švédsko)
    * Leicohtica (Austrálie)
    * Leaves' Eyes (Německo)
    * Lightning War (Velká Británie)
    * the missing: (USA)
    * Moi Dix Mois (Japonsko)
    * Moonspell (Portugalsko)
    * More (Itálie)
    * Myriads (Norsko)
    * Nightwish (Finsko)
    * Octavia Sperati (Norsko)
    * On Thorns I lay (Řecko)
    * Paradise Lost (Velká Británie)
    * Penumbra (Francie)
    * Poema Arcanus (Chile)
    * Poisonblack (Finsko)
    * Rain Fell Within (USA)
    * Sariola (Německo)
    * Saviour Machine (USA)
    * Septic Flesh (Řecko)
    * Sirenia (Norsko)
    * Skeptical Minds (Belgie)
    * Tales of Dark (Srbsko)
    * Theatre of Tragedy (Norsko)
    * Theatres des Vampires (Itálie)
    * The Bronx Casket Co. (USA)
    * The Gathering (Nizozemsko)
    * The Sins Of Thy Beloved (Norsko)
    * Tiamat (Německo) (dříve Švédsko)
    * Trail of Tears (Norsko)
    * Tristania (Norsko)
    * Type O Negative (USA)
    * Xandria (Německo)
    * Ueickap (Itálie)
    * Within Temptation (Nizozemsko)
    * Without Face (Maďarsko)
    * Velvetcut (Finsko)
    * Virgin Black (Austrálie)
    * Within Temptation (Nizozemsko)

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář